Kursy jachtu względem wiatru

KĄT MARTWY
zwany żartobliwie mordewindem – w żeglarstwie jest to taki kąt kursowy względem wiatru, w którym nie może poruszać się jednostka o napędzie żaglowym (w linii wiatru). "Szerokość" kąta martwego nie jest stała, a zależy ona od siły wiejącego wiatru, typu jachtu oraz ożaglowania.

BAJDEWIND
Kurs ostro na wiatr (tak blisko kąta martwego jak to tylko możliwe) wymaga wybrania żagli aż do osi jachtu.

PÓŁWIATR

Kurs na którym wiatr wieje prostopadle do w burtę. Aby prawidłowo ustawić żagle do półwiatru należy zacząć luzować szoty, aż lik tylny zacznie łopotać, potem lekko wybrać szoty.

BAKSZTAG
Baksztag to kurs w którym wiatr wieje z ukosa od strony rufy. Na tym kursie żagle są jeszcze bardziej wyluzowane niż przy półwietrze.

FORDEWIND
Manewr polega na zatrzymaniu jachtu przed boją w celu przycumowania jachtu. Może on zostać wykonany z dowolnego kursu jachtu jednak łatwiej wykonać go przy kursach pełniejszych, np. półwiatr, baksztag. Manewr ten polega na gwałtownym ''skręceniu'' w stronę boi, gdy ta znajduje się na trawersie, czyli gdy boja znajdzie się na prostej pokrywającej się z kierunkiem wiatru i wyluzowania żagli. Odległość w której będziemy wykonywać ''skręt'' należy ocenić mając na uwadze inercję jachtu (masę jachtu, siłę wiatru i falowanie). Jacht powinien stanąć w linii wiatru przed boją.

PODEJŚCIE DO CZŁOWIEKA ZA BURTĄ

Przed wykonaniem manewru (lub równocześnie) rzucamy człowiekowi za burtą koło lub kamizelkę ratunkową. Następnie wykonujemy jeden z dwóch poniższych manewrów:

ÓSEMKA SZTAGOWA
Odpadamy (gdy człowiek wypadł w bajdewindzie) lub ostrzymy (gdy wypadł w baksztagu) do półwiatru i płyniemy tym kursem ok. 20 - 30m. Następnie ostrzymy do bajdewindu i wykonujemy zwrot przez sztag, po którym odpadamy i znowu ostrzymy tak, aby człowiek znalazł się na naszym kursie w ostrym bajdewindzie.

PĘTLA RUFOWA
Odpadamy (gdy człowiek wypadł w bajdewindzie) lub ostrzymy (gdy wypadł w baksztagu) do półwiatru i płyniemy tym kursem ok. 20 - 30m. Następnie odpadamy do baksztagu i wykonujemy zwrot przez ryfę, po którym ostrzymy tak aby człowiek znalazł się na naszym kursie w ostrym bajdewindzie.

Do człowieka podchodzimy w ostrym bajdewindzie na wyluzowanych żaglach. Przy małych jednostkach typu Omega podejmujemy człowieka z burty nawietrznej, natomiast przy większych jachtach do strony burty zawietrznej.

 
(C) 2014 Copyright by e-wiking.com.pl